Blogi

Musiikkikustantaminen jatkaa vahvalla kasvu-uralla

Musiikkikustantaminen jatkaa vahvalla kasvu-uralla

Kuva: MIDiA Research

Musiikkikustantaminen on ollut kasvuala koko 2020-luvun ajan, ja viime aikoina julkaistut ennusteet lupaavat suotuisan kehityksen jatkuvan aina 2030-luvulle saakka. Kasvua ovat vauhdittaneet yhtäältä markkinoiden muutokset ja toisaalta musiikkikustantamisen perusluonne eli tulojen kertyminen useilta eri osa-alueilta.

Sekä MIDiA:n että Music & Copyrightin (nro 741) ovat päätyneet varsin samanlaisiin tunnuslukuihin arvioissaan. Globaalin musiikkikustannusbisneksen arvo on ylittänyt MIDiA:n mukaan jo 10 miljardin dollarin rajan. Kasvun odotetaan jatkuvan lähivuosina siten, että 2030-luvulle tultaessa alan kokonaisarvo rikkoo 15 miljardin dollarin rajan. Viime vuosien yli kymmenen prosentin vuosittaisen kasvuvauhdin odotetaan hidastuvan lähivuosina vajaaseen kymmeneen prosenttiin.

Monipuolisuus on valttia

Musiikkikustantamisen kannalta suotuisia markkinatrendejä ovat 2020-luvulla olleet erityisesti digitaalisten audio- ja av-palvelujen hinta- ja korvaustasojen nouseminen, katalogikaupat ja koronakauden jälkeinen elävän musiikin buumi.

Kustantajat ovat myös rakentaneet uudenlaisen ja aiempaa itsenäisemmän aseman suhteessa musiikkituottajiin, ja luoneet samalla entistä toimivampia strategioita digitaalisen maailman suhteen. Tämä on näkynyt mm. siinä, että kustantajat ovat saaneet suhteellisesti parempaa tuottoa TikTokin kaltaisilta uusilta alustoilta verrattuna Spotifyn tapaisiin vakiintuneisiin musiikkipalveluihin. Aiemmin vanhakantaisena ja kehityksen jarruna pidetty toimija on muuttunut edelläkävijäksi.

Musiikkikustantamisen perinteinen vahvuus on ollut se, että kustantajat toimivat monilla eri musiikin käytön osa-alueilla. Esimerkiksi major-levy-yhtiöiden vuoden 2023 tuloista digitaalinen käyttö muodosti noin 70 % kun taas major-kustantajilla se oli noin 60 %:n luokkaa. Tätä eroa selittää pitkälti elävän musiikin tärkeä rooli kustantajien bisneksessä. On tosin odotettavissa, että digitaalisen käytön suhteellinen osuus tulee kasvamaan myös musiikkikustantajien tuloissa.

Ketteryys pelastaa karikoilta

Musiikkikustantajat eivät voi kuitenkaan laskea ikuisen kasvun varaan. Vaikka digitaalinen toimintaympäristö ja uudet teknologiat kuten tekoäly avaavatkin uusia mahdollisuuksia, nykyisen kaltaisten striimauspalvelujen saturaatiopisteet ovat jo näkyvissä useilla keskeisillä markkina-alueilla. Lisäksi fyysisten tallenteiden markkinan hiipuminen jatkuu, ja elävän musiikin kasvu saavuttaa jossain vaiheessa omat rajansa.

Musiikkikustantajien tulolähteiden moninaisuus sekä sävelteoksiin liittyvien oikeuksien taipuisuus uudenlaisiin käyttöihin mahdollistavat kuitenkin sopeutumisen nopeisiin ja dramaattisiinkin muutoksiin musiikin käyttömarkkinoilla. Tämä edellyttää niin yksittäisiltä kustantajilta kuin koko alalta strategista ketteryyttä ja kykyä ymmärtää ajoissa jatkuvasti muuttuvan toimintaympäristön uhkia ja mahdollisuuksia.

Lisätietoja

Muikku Jari

Jari Muikku

Toiminnanjohtaja

040 719 7480