Artikkelit

Muutoksia vuoden 2021 palkintogaalaan ja palkintoihin

Muutoksia vuoden 2021 palkintogaalaan ja palkintoihin

Poikkeusoloista huolimatta Musiikkikustantajat palkitsee myös vuonna 2021 teoksia ja tekijöitä.

Kokoontumisrajoituksista johtuen varsinainen gaala supistuu pienimuotoiseksi tilaisuudeksi, jossa palkintopystit jaetaan.

Tämän lisäksi osassa kategorioita palkinto muuttuu tilapäisesti kunniapalkinnoksi. Nämä kategoriat ovat Vuoden taidemusiikin säveltäjä – ja Vuoden genrevapaa -kategoria. Kunniapalkintojen saajat valitsee Musiikkikustantajien hallitus.

Muiden kategorioiden osalta toimitaan entiseen malliin: jäsenten tekemien ehdotusten perusteella yhdistyksen hallitus valitsee Vuoden läpimurron, vuosittain vaihtuva yksittäinen henkilö Vuoden biisin ja musiikkialan ammattilaisista koostuva raati Vuoden kevyen musiikin tekijän. Vuoden vientiteon valitsee yhdistyksen hallitus Music Finlandin tekemien ehdotusten perusteella. Musiikkikustantajien, Teoston ja Musiikintekijöiden myöntämä Vuoden raportoija -palkinto jaetaan myös normaaliin tapaan.

Vuoden 2021 palkintoehdokkaat julkaistaan elokuun aikana.
Palkinnot jaetaan 27.9.  Aiempien vuosien tilaisuuksiin voit palata Palkintogaala-osiossa.