Artikkelit

Muutoksia yhdistyksen jäsenistössä

Muutoksia yhdistyksen jäsenistössä

Yhdistyksen jäsenluku on kasvanut, kun M-Eazy Music Publishing hyväksyttiin yhdistyksen jäseneksi 13.8.2019.

2016 perustetun M-Eazy Publishingin kustannuskatalogi on kooltaan n. 200 teosta ja koostuu pääasiassa modernista pop-musiikista sisältäen merkittävän määrän kansainvälistä materiaalia. Tulevaisuudessa yrityksen on tarkoituksena kehittää ja kasvattaa katalogia voimakkaasti ja
nimenomaisesti juuri kansainväliseen suuntaan.

M-Eazyn tekijöitä ovat mm. Tiina Vainikainen ja Kalle Mäkipelto (yhteiskustannettuja HMC Publishingin kanssa) ja heidän kynistään ovat syntyneet mm. hitit Päiväni ilman sinua (Juha Tapio) ja Pelkkää voitto (Kaija Koo). Sydämellisesti tervetuloa, M-Eazyn porukka!

Yhdistyksen jäsen Suomen Kirkkomusiikkiliitto on sopinut jo 1990 Suomen Kanttori-Urkuriliiton kanssa yhteisestä kustannustoiminnasta. Sitä varten perustettiin elinkeinoyhtymä Yhteiskustannus. Koska Kirkkomusiikkiliiton kustannustoiminta toteutetaan pääsääntöisesti Yhteiskustannuksen kautta, katsottiin mielekkääksi siirtää jäsenyys Suomen Kirkkomusiikkiliitto ry:ltä Yhteiskustannukselle.

Jatkossa SKML:n yhteystiedot löytyvät Yhteiskustannuksen alta http://www.musiikkikustantajat…