Artikkelit

Uudet mallisopimukset ovat nyt käytössä

Yhdistyksemme yhdessä tekijäjärjestöjen kanssa neuvottelemat uudet mallikustannussopimukset on nyt viimeistelty, ja ne ovat yhdistyksen jäsenten käytettävissä. Uudet mallisopimukset löytyvät kotisivultamme Tietoa-alasivun kohdasta Materiaalia.

Musiikinkustannussopimus A sopii tilanteisiin, joissa tekijä ja kustantaja jo alun alkaen päättävät julkaista teoksesta nuotin. Musiikinkustannussopimus B sopii tilanteisiin, joissa nuottia tai sanoitusta ei ainakaan ensi vaiheessa julkaista. Näissäkin tilanteissa julkaisemiseen kannattaa varautua täyttämällä saman tien B-sopimuksen liite. Se sisältää A:n graafista puolta vastaavat sopimuskohdat, jotka tulevat sovellettaviksi, mikäli nuotti tai sanoitus julkaistaan myöhemmin.

Sopimuksista ja liitteestä on tehty sekä pdf- että Word-versiot, joista viimeksi mainittuja on mahdollista muokata tekijän ja kustantajan yksilöllisiin tarpeisiin. Lisäksi käytettävissä ovat koneellisesti täytettävät pdf-versiot.

Uudet mallisopimukset löytyvät täältä:

https://www.musiikkikustantajat.fi/tietoa

Sivulle lisätään myöhemmin sekä ruotsin- ja englanninkieliset mallisopimukset Word-muodossa.